Kazanie pełne grozy: jak nie dostać sklerozy

ponad rok temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
17min

Chrześcijanie chcą pamiętać o Bogu codziennie. Ale w praktyce to nie takie łatwe, kiedy wszystko dookoła nas rozprasza. Człowiek zwyczajnie zapomina.
I w tym kazaniu o tym, jak sobie przypominać o Bogu i nie wyjść na tym jak Zabłocki na mydle.

Dyskusja

Lukszmar
ponad rok temu

Moim zdaniem najlepsza przypominaczką są cotygodniowe spotkania chrześcijan. Takie z rozmowami od serca i z naciskiem na to co robiłeś przez ostatni tydzień. Czy zaszły jakieś zmiany w twoim życiu, czy komuś pomogłeś, czy Bóg się do ciebie odezwał jakoś specjalnie, czy zmieniło się jakoś twoje życie, itd. Po takim spotkaniu kilku godzinnym i rozmowach żadne przypominaczki już nie są mi potrzebne. Sam co chwilę chcę rozmawiać z Bogiem. Tak, więc polecam tą formę wszystkim chrześcijanom i tym którzy się za nich uważają. Chociaż wiem, że bywa uporczywa, bo czas na to potrzebny i bardzo to zmusza do myślenia, a jak ktoś ma jakiś problem i on się np. nie rozwiązuje przez pół roku czy dłużej to bywa to dołujące (ciągłe przypominanie sobie). I nie chodzi tutaj nawet o ludzi, którzy by to wypominali, ale to się samo przypomina i wraca do ciebie jak piłka odbita od ściany (tak to jest jak na czymś nam zależy). Oczywiście wszystko ma swój sens co Bóg daje, tak więc i to. Co nie zmienia faktu, że będzie to dołowało.

MiśKendi
ponad rok temu

A ja mam zawsze gdzieś przy sobie Biblie taką małą gedeonitkę, ona często mi wpada w ręce w ciągu dnia :) a jak mam chwile to czytam, więc jest dość mocno zużyta, ale to jej plus, bo mi przypomina, że Bóg jest częścią mojego zwykłego, codziennego życia.

Martin
ponad rok temu

Tylko dlaczego co tydzień?

O, a mini-Biblia to jest dobry pomysł, pamiętam że też taką nosiłem (zanim przyszły czasy smartphone'ów).

Lukszmar
ponad rok temu

Tydzień to taka podstawowa jednak zawsze. Ale racja, nie musi być co tydzień. W Krakowie obecnie spotkania wychodzą w praktyce co 2 tygodnie na grupce odwykowej, dla niektórych to i tak wystarczająco intensywnie. A i takie przypominajki są najlepsze jak jesteś otwarty na ludzi, naprawdę chcesz rozmawiać, poznać inne punkty widzenia i jesteś szczery z innymi i z samym sobą oraz oczywiście z Bogiem (jeśli z nim w ogóle można być nieszczerym).

Domarael
ponad rok temu

Już pół roku, codziennie przed snem, piszę za co jestem wdzięczny Bogu, czyli tzw. lista wdzięczności. Zastanawiam się, kiedy i na co bym mógł ją zmienić. Ale na razie zostawię. Bo efekty są :)

Jedenbociek
ponad rok temu

Byłem wczoraj na imprezie komunijnej i odkryłem mnostwo przypominajek katolickich o Bogu i Jezusie i o zgrozo nie padło ani razu podczas tej imprezy słowo : BÒG czy JEZUS.

Dla mnie w tej chwili jest chleb. Sam pieczę chleb na zakwasie. Codziennie zakwas trzeba dokarmiac. Codziennie (prawie) jem ten chleb i wtedy zawsze rozmawiam z Bogiem dziekujac mu,

Ugryzłes Martin swietny temat i jak zwykle trafnie go przedstawiłes. Dobra rada !!! Dobra robota bo Ty chlłopie jestes swietna przypominajka!!!

Martin
ponad rok temu

No właśnie chciałbym taką być.

A też staram się coś tu wywracać do góry nogami co jakiś czas. Żeby tych złych efektów nie było, o których mówiłem. Żeby nie zatęchło.

Don Camilo
ponad rok temu

Dobrym sposobem jest codzienne czytanie Biblii; aby zapobiec czczeniu tej książeczki lub traktowaniu jako rytuału warto dokonać drobnego uszczerbku estetycznego, jakim jest miejsce czytania. A jest nim toaleta.
Lektura Biblii w czasie defekacji - rutyna wolna od liturgii.
Ważne tylko, by nie pomylić się przy doborze papieru w czasie podcierania.

Michał
ponad rok temu

Najlepszym sposobem by pamiętać o Bogu codziennie jest stawanie 15min niż Ci na to potrzeba... efekt jest jeszcze lepszy gdy nikogo nie słychać żadnego sąsiada, domowników... Efekt piorunujący.

Co do "przypominaczek" to wystarczy chyba krzyż (zapewne każdy się z nim spotyka codziennie) Jednakże, najlepsza jest "przypominaczka" którą przedstawia nam Pismo Święte. Czyli, przypomnieć ma nam o jego przykazaniach a nie o Nim samym. Bo różnica jest wielka...

Przykład dla przedstawienia problemu.
1. W pośpiechu biegnę do pracy nie zwracając na nikogo i na nic uwagi spoglądam na przypominaczkę i wiem że Bóg jest ze mna (nic sie nie zmienia oprócz mojego samopoczucia)
2. Ta sama sytuacja lecz jeśli już nie będziemy myśleć o osobie a o czynach... to zauważmy że ktoś się potkną a w efekcie pomożemy mu wstać i na przykład pozbierać zakupy.

Biblia bardzo dobrym pomysłem jednakże w zabieganym świecie trudno znaleźć na nią czas...

Tradycja modlitwy prze posiłkiem to ważny element który łączy pamięć o Bogu, wdzięczność za jego hojne dary jak również błogosławienie dla tych którzy go przygotowali. A i w tym wszystkim rozmowa z Bogiem... Czas trwania ok 13sek hmm, jajecznica dalej ciepła

Michał Ziora
ponad rok temu

Najlepszym sposobem na przypomnienie sobie o innej osobie jest pogadanie z nią i z Bogiem jest chyba podobnie. Nawykiem, który nie zobojętnieje, jest codzienne czytanie Biblii i modlitwa. Śpiewanie piosenek też jest fajną przypominajką. "A nie upijajcie się winem, w którym jest rozwiązłość, ale bądźcie napełnieni Duchem; Rozmawiając z sobą przez psalmy, hymny i pieśni duchowe, śpiewając i grając Panu w swoim sercu;" Ef 5,18-19. Jak mam bajzel w głowie, to czasem śpiewam sobie po cichu i to pomaga uspokoić myśli.

Martin
ponad rok temu

Nigdy nie lubiłem tego wstawania o brzasku, żeby czytać Biblię.
Ani nie specjalnie rozumiałem zachwytów ludzi nad tym zjawiskiem.

Może to jakaś głęboka tęsknota za chłopskim życiem przodków, co doili kury o poranku? No ja niestety szlachta.

Tak samo nie trafiała do mnie nazwa: "cichy czas". Dlaczego cichy? Dlaczego nie głośny? Cichy to będę w grobie. Jak bym potrzebował, żeby było cicho, to bym poszedł dalej spać - ciszej niż podczas snu nie będzie.

Jak widać różni ludzie lubią różne rzeczy. Gorzej, jak się próbuje przekonać wszystkich żeby lubili kontemplację i dojenie kur, lub męskie dusze żeby gustowały w zwyczajach damskich.

A cotygodniowym przypomnieniem jest szabat. Sobota, znaczy. Konsekwentne odkładanie sobotniego życia na bok i wyróżnianie tego dnia jest lepszym przypomnieniem niż kościół.

Ale najbardziej przydałoby się przypominanie codzienne.

Piosenki to nie wiem czy się sprawdzą, bo jak ktoś śpiewa sobie coś o Bogu, to znaczy, że już o nim pamięta. Ale jak zapomniał, bo jest czym innym zajęty, to przecież nie zaśpiewa. Musi coś z zewnątrz wejść w jego świat i przypomnieć, i pytanie jak to coś sobie zorganizować!

Sławka
ponad rok temu

Moje przypominajki. Biblia prawie codziennie rano,ale nie z konieczności a na dziwną pamiątkę, matko, to już 11 lat!Budzę się o 5 rano i koniec. Tak zostało po śmierci męża. No cóż, ludzie statystycznie umierają w sobotę o 5 rano :)Czytam Biblię , bo cóż innego robić. Najlepiej u boku ukochanej osoby.Trzeba to kochani doceniać, trzeba!
Martin, kolejna przypominajka!
Szabaciki! Zawsze!
No i wszyscy mądrzy ludzie na YT. ,którzy mają coś ciekawego do powiedzenia o Bogu.

Zabor2
ponad rok temu

Dobrą przypominajką jest porządny kłopot - jak sam go nie mogę rozwiązać i mi się przypomni że w sumie nie muszę.

Michał
ponad rok temu

@Martin
A kto tu mówi o wstawaniu skoro świt... a tym bardziej czytanie w tym czasie Bibli...

Ludzie wszystko planują jak tylko przeżyć do wieczora... A jak pomyślą o porze dnia takiej jak poranek to już jest im nie dobrze... Tak więc wieczorem wszystko jest zaplanowane by rano tylko i wszystko zrobić na "styk" Jednakże jak się wstanie 15min wcześniej to można docenić smak kawy... To żadna filozofia. To w skrócie bycie człowiekiem a nie maszyną oderwać się od tej rutyny... Nawet wcześniejsze wyjście do pracy dzięki właśnie tym 15min sprawia że na ulicy zauważasz ludzi. (Bo się po prostu nie spieszymy)

MiśKendi
ponad rok temu

Mam jeszcze pomysł na przypominajkę np. naklejka na lustrze w łazience z napisem "JA jestem :)" i jeszcze jakiś fajny dzwonek na telefon z cytatem z Biblii, który można często zmieniać :) ja to bym ustawiła Rdz 18,14 Czy jest coś, co byłoby niemożliwe dla Pana? Chociaż lepsza by była jakaś piosenka :) Ale nie wiem jeszcze jaka.

MiśKendi
ponad rok temu

O już wiem jaka piosenka Jesus He Knows Me :)

Kaziq
ponad rok temu

Ja kiedyś próbowałem wstawać wcześniej i czytać Biblię. Niestety w takim stanie zaraz po wstaniu nie byłem w stanie zrozumieć, co czytam.

Achimowsky
ponad rok temu

Rano jak jestem ledwo przytomny to mówię do Boga - np. ale fajnie Boże, że jesteś, potem w drodze do pracy mam 20 minut to na słuchawkach słucham biblii - też to dobrze nastraja, rodowodów sam nie byłbym w stanie zdzierżyć, potem w pracy idę do WC się pomodlić - czasem, czasem napiszę w notatniku modlitwę, czasem tak o, jeden tydzień odpuściłem i było do tyłka. MiśKendi naklejka też jest fajna, może się wtopić w krajobraz mieszkania, ale przypomina.

Grzegorz
ponad rok temu

ja mam dzwonek w tel ktory zaczyna sie tak cyt--- I teraz ci powiem mój miły kolego
To wszystko z Bogiem nie ma nic wspólnego!
Apostołowie Słowo Boże spisali
Ludzie je zmienili, celom swym poddali
Podają sobie ręce, ze świata zbrodniarzami
Naradzają się i knują ponad ludu głowami
Ja w dniu, kiedy w Boga uwierzyłem
Członkiem tej instytucji przestać być musiałem
I teraz ci powiem mój miły kolego
To wszystko z Bogiem nie ma nic wspólnego! --- wycialem sobie ten fragment z piosenki Kazik - Moja Wiara a teraz maluje rower i robie na nim napis odwyk.com jak zrobie to podesle Martinowi foto moze gdzies pokaze pozdrawiam Grzeniu

McMaciek
ponad rok temu

MI o Bogu przypomina Biblia leżąca na mojej szafce. Zawsze jest na widoku.
A, no i mam opaskę z Campus Crusade z takimi fajnymi wzorami
Kiedyś myślałem nad frędzlami, ale doszedłem do wniosku, że to jest zbyt niewygodne - wpada ci to do zupy, dynda i czasami masz problem z rozwiązaniem supłów, które się robią samoistnie.

Jewptylianin
ponad rok temu

Niezawodnym sposobem na pamiętanie o Bogu to narobienie sobie mnóstwa problemów.
Skuteczność gwarantowana XD

Zzebra
ponad rok temu

Martin, tego odcinka zupełnie nie rozumiem. Jest jak z innej, to znaczy starotestamentowej bajki. "Przypominanie o Bogu" - jest błędnym postawieniem sprawy. U mnie jest tak: podejmuję różne decyzje...jak są zgodne z wolą Jezusa, jest to największa radość, potem patrzę i uczestniczę w sprawie, która się rozwija w Bogu i to jest największa przypominajka.

Martin
ponad rok temu

No i to jest bardzo dobra przypominajka. Ale nie każdy ją ma. Ludzie bardzo różne życie mają. A nawet jak ją ma, to może być zajęty dużą ilością spraw. Jak powiedział jeden góral: jak się palcem zasłoni oko to nie widać Giewontu - a patrz pan jaki palec a jaki Giewont.

Nie każdy odcinek jest przydatny dla każdego i tyle. Jak nie masz problemów, o których mowa, to tylko się cieszy! I innym pomagać je rozwiązywać, jeżeli je mają.

Zzebra
ponad rok temu

Martin, obawiam się, że problemy mamy wszyscy te same, bo podobnie nas szkolono. Mnie też uczono, żeby nieustannie modlić się, czytać Biblię i obowiązkowo chodzić do zboru - jako ta, jak mówisz przypominajka. I dobrze mówisz, że robimy z tego nawyk, który może być nieskuteczny. Ale ja się pytam, tak tylko, czy da się zapomnieć o Bogu w nowym przymierzu? Czy przypominajki należały do starego przymierza gdy Bóg był na zewnątrz? Co to znaczy pamiętać o Bogu? Całkiem dobry temat podjąłeś Martin. Pozdrawiam

Potencjan Bratnicki
9 miesiące temu

Jezus Zbawiciel wzór człowieka dla człowieka jest skutecznym sposobem na różne okoliczności zachowań, według których, by powiedział: Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią albo idź precz szatanie (Łuk.23,34; Mat.4,10) Przypomina o Stwórcy uniwersum Bogu Wszechmogącym i szabacie, dniu odpoczynku w trosce o zdrowie nasze (Rdz 2,2-3)

26. Primum non nocere

ponad rok temu

Co przeszkadza Duchowi Świętemu działać?

Link 4min 9 0%

25. Szaleństwa króla Dawida

ponad rok temu

Biblia mówi, że król Dawid był kimś, kogo Bóg lubił jak mało kogo. Dlaczego?

Link 10min 3 0%

24. Kazanie owocowe, długo dojrzewające

ponad rok temu

Jezus mówił o tym, że mamy przynosić owoce. Ale może nie do końca zrozumieliśmy wszystkie konsekwencje tego porównania.

Link 10min 8 0%

23. Życie a zupa pomidorowa

ponad rok temu

Bo czyż życie nie jest czymś więcej niż zupa pomidorowa?

Link 7min 10 0%

22. Wolna sobota

ponad rok temu

Wolna sobota - jest takie coś. Przypomnę, bo mi się pomysł wolnej soboty podoba. Z drugiej strony pojawił się też pomysł zakazu pracy w weekendy. O, i to mi się na przykład z kolei nie podoba.

Link 15min 10 0%

21. A jak się w kościele dobrać w pary?

ponad rok temu

Jedna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, jak się jest wierzącym a szuka koleżanki (lub kolegi) do pary.

Link 8min 8 0%

20. Po co czekać?

ponad rok temu

Krąży po świecie przekonanie o dobroczynnej własności czekania. Wyraża się ono zdaniem, że: warto czekać. Bardzo piękna zasada życiowa - tyle, że niekoniecznie z Biblii.

Link 8min 9 0%

19. Kościół pełen ćpunów

ponad rok temu

Byłem w niedzielę w kościele.
Cudowni ludzie - tylko ciut za dużo ćpają...

Link 15min 27 0%

18. Chrześcijański satanizm

ponad rok temu
Coś bardzo fundamentalnego, coś co powinno być zupełnie oczywiste i zrozumiałe samo przez się, coś o czym nigdy nie powinno być potrzeby mówić. Coś co mi się w pale nie mieści.
Link 23min 13 0%

17. Przepraszam, że tyle przepraszam

ponad rok temu

Czy lepiej być człowiekiem, który nie przeprasza czy człowiekiem, który przeprasza?
Krótkie kazanie o ciemnej stronie przepraszania i o tym, czego "przepraszam" nie załatwia.

Link 9min 8 0%

16. Wierzący Zawsze Ubezpieczony

ponad rok temu

Gdzie jesteś ubezpieczony? Bo ja w WZU.
Krótkie kazanie o podobieństwach między Jezusem a towarzystwem ubezpieczeniowym.

Link 9min 15 0%

15. Kościół Świętego Faryzeusza.

ponad rok temu

Kwas - stały problem chrześcijaństwa, od czasów Nowego Testamentu aż do dzisiaj. Dłuższa refleksja o tym co to jest kwas Faryzeuszów i jak smakuje.

Link 33min 22 0%

14. Chrześcijaństwo to nie papier toaletowy

ponad rok temu

Zidentyfikowałem 3 główne wersje chrześcijaństwa. Na pewno je rozpoznacie.

Link 11min 1 0%

13. Jezus przyszedł, żebyśmy mogli pić

ponad rok temu

Wraz ze zbliżaniem się do Boga rośnie liczba rzeczy, których nie wolno robić.
Zgadzasz się z takim zdaniem?

Link 14min 20 0%

12. Prawidłowa odpowiedź

ponad rok temu

Są tacy co wiedzą wszystko o Bogu, a w ogóle nie znają Boga. Są tacy co prawidłowo wybrali, ale ten wybór im w niczym nie pomógł.
Krótko o skutkach szukania prawidłowych odpowiedzi na pytania życia.

Link 11min 9 0%

11. Kazanie o szczęściu

ponad rok temu

Jeżeli jest chrześcijanin, który coś zmienia w życiu innych, to czym to życie zmienia? Tym co wie? Tym co mówi? Tym co robi? Tym kim jest?

Jeżeli chcesz mieć wpływ na innych - czy możesz go mieć będąc nieszczęśliwym? Jeżeli cieszysz się życiem, ludźmi, chwilą, i jeżeli to widać, to czy to naprawdę coś zmienia?

Link 15min 20 0%

10. Wierny chrześcijaństwu czy wierny Jezusowi

ponad rok temu

Dziś mija 10 lat od pierwszego odcinka Odwyku!

I chyba dopiero teraz po raz pierwszy udało mi się oddać słowami dokładniej czym się różni chrześcijaństwo, o którym tyle lat mówię w Odwyku od tego, które od stuleci uprawia się w kościołach. To żywe, ponadpodziałowe, osobiste i mocne od tego co widujemy tak często w kościołach. Jezusocentryczne od chrześcijańskocentrycznego.

Odcinek z ruin - co może i jest w jakimś tam stopniu symboliczne, motyla noga. Kto wie?

Link 20min 16 0%

8. Kazanie zwane też głoszeniem o tym jak zmieniać świat siedzeniem

ponad rok temu

Miałem sen o tym jak siedziałem i wyciągnąłem z niego daleko idące wnioski. Odcinek - jak wszystkie z tej serii - tylko dla chrześcijan!

Link 12min 11 0%

7. Dziś wyjaśnię zwięźle dlaczego jest nieźle

ponad rok temu

Tak sobie myślę: o czym chrześcijanie powinni sobie najczęściej przypominać?

Link 12min 29 0%

6. Alternatywa dla życia w zwycięstwie

ponad rok temu

Coś dla tych, których irytuje chrześcijańska odmiana zawołania "jesteś zwycięzcą". Nagranie ze środka lasu po 50 kilometrach jazdy.

Link 13min 35 0%

5. Kazanie o niewieście co zaszła ciut przedwcześnie

ponad rok temu

Historia, którą usłyszałem jest przykra i trudna. Wiele osób powie, że w ogóle lepiej takich historii nie poruszać. I mają wiele racji. Ale ja powiem, że jest dobry powód, żeby je jednak poruszać. Byle z głową.

Link 16min 16 0%

4. Wszyscy jesteśmy sekciarzami

ponad rok temu

Kazanie o głoszeniu i gadaniu oraz o walce z chrześcijańską naturą.

Link 31min 32 0%

3. Kazanie jednorazowe

ponad rok temu

Mini kazanie o tym czy warto znaleźć własne miasto, kościół, dom, czy warto to wszystko ubezpieczyć i dlaczego.
Czyli o rzeczach tymczasowych.

Link 13min 5 0%

2. Kazanie o miłości bliźniego

ponad rok temu

Marcin Bielawski, ojciec "Kosyniera", laureat nagrody w kategorii "Projekt Crowdfundingowy Wszechczasów" parę słów na temat życia z perspektywy chrześcijańskiej.

Kilkanaście lat życia skondensowane do kilku minut.

Zgadniesz jaki to wniosek? Śmiem wątpić!

Link 5min 19 0%

1. Kazanie o zmianie

ponad rok temu

Zamiast długiego, nudnego kazania w kościele.

Link 8min 23 0%

Ostry dyżur!

Słuchaj na żywo w każdą środę:

RadioAktywni: Ostatni dyżur przed wakacjami 3

ponad rok temu

102min

W ostatnim odcinku tego sezonu, niewidzący przeszkód zaskoczą was pytaniami i odpowiedziami. Miłego słuchania i do usłyszenia po wakacjach.