Wierny chrześcijaństwu czy wierny Jezusowi

ponad rok temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
20min

Dziś mija 10 lat od pierwszego odcinka Odwyku!

I chyba dopiero teraz po raz pierwszy udało mi się oddać słowami dokładniej czym się różni chrześcijaństwo, o którym tyle lat mówię w Odwyku od tego, które od stuleci uprawia się w kościołach. To żywe, ponadpodziałowe, osobiste i mocne od tego co widujemy tak często w kościołach. Jezusocentryczne od chrześcijańskocentrycznego.

Odcinek z ruin - co może i jest w jakimś tam stopniu symboliczne, motyla noga. Kto wie?

Dyskusja

Lukszmar
ponad rok temu

To chyba był schron...

Miałem podobne przemyślenia do twoich po przeczytaniu tego artykułu. A twoje są nawet głębsze - dobrze, że ci go wysłałem :). Popieram w 100% idące z tego odcinka przesłanie!

Szukajcie, a znajdziecie. Tylko najpierw sie odważcie zrobić pierwszy krok :).

Martin
ponad rok temu

Dzięki za link do artykułu, nawiasem mówiąc. Dobry reportaż.

Grzegorz
ponad rok temu

super

Kingu
ponad rok temu

Dobrze powiedziane. Nazwałeś coś, co widzimy i czujemy, ale ciężko tak werbalnie opisać. Dzięki.

MiśKendi
ponad rok temu

Taka postawa wymaga już całkowitej wolności i umiejętności odcięcia swojej samooceny od zdania innych ludzi, bo bardzo często budujemy swój obraz siebie w oparciu o to co inni o nas sądzą. Chrześcijanin musi sięgać głębiej, uznać prawdę o swojej słabej, zmysłowej naturze z którą czasem nie da się wygrać, ale iść mimo to z Bogiem, bo On nas doskonale zna, tylko przed Nim nie musimy nikogo udawać, niczym Go nie zaskoczymy, wie doskonale do czego jesteśmy zdolni a mimo to, nadal Mu na nas zależy, więc jak tu Go nie kochać :)

Sławka
ponad rok temu

Wiem,to kwestia semantyki. Są to słowa bliskoznaczne, ale odkryłam ostatnio słowo posłuszeństwo. Poddanie się źle się kojarzy "Hände hoch"- idę do niewoli, tracę wolność. Bogu przecież i Jezusowi najbardziej zależy właśnie na naszej wolności przy jednoczesnym przestrzeganiu pewnych zasad,czyli na posłuszeństwie.Przecież Bóg mówił do Izraelitów, bądźcie posłuszni, przestrzegajcie moich zasad, a Ja będę z wami. Dlaczego Bóg tak się wkurzał na nich? ,bo ciągle marudzili i nie wykonywali jego poleceń. Te wszystkie postaci, które wymieniłeś, Mojżesz np.chociaż raz powiedział, nie Panie,ja tego nie zrobię? Wszystkie one grzeszyły,ale wyróżniało je jedno, wykonywały "ślepo" polecenia Boga. Były posłuszne,ale nie w niewoli.

Sławka
ponad rok temu

Dodam jeszcze, że słowo poddanie się, np.kościołowi, papieżowi, Matce najświętszej było bardzo często używane w jedynie "słusznym kościele ".Samo użycie słowa- poddać ,miało działać na podświadomość i sugerować całkowite pozbawienie własnej woli i poddanie się jedynej linii papieża np. Ile razy w Biblii Bóg używa słowa poddajcie się? Jeżeli już to poddajcie się mojej woli, czyli bądźcie posłuszni.

Orish
ponad rok temu

A ja tam byłem :)

Achimowsky
ponad rok temu

Trzeźwiący odcinek - podoba mi się ta konwencja krótkich "kazanek". Generalnie jest w tym prawda, że grupka/kościółek/zbór staje się takim trochę źródłem energii - więcej kolektorów, więcej energii - ważne, żeby ta energia szła w naśladowanie Jezusa. Czasem trzeba część energii przesłać do jakiegoś rozładowanego członka grupy, żeby mógł powstać i działać, czasem część energii pójdzie w poszerzanie kolektorów, czasem trzeba kogoś w ogóle uruchomić. Tak to sobie jakość wyobrażam po ponad roku spotykania się z Bożymi ludźmi. Pozdro!

Pytajmierz
ponad rok temu

Z tym "szukajcie a znajdziecie" to jest pewien kop w dupę od Jezusa dla ludzi z dzisiejszych czasów. Pomyślcie tylko, ile jest dziś tłumaczeń biblii, z których każdy może wyciągnąć inną doktrynę. Dodajmy do tego ilość instytucji kościelnych (z których wszystkie są zakłamane, nie ma jednej organizacji, która by głosiła PEŁNĄ prawdę). Szukałem prawdy, a to, co znalazłem, utwierdziło mnie w przekonaniu, że nikt ani nic mi odpowiedzi dać nie może. Jedynym sposobem poznania pełnej prawdy jest personalne objawienie od Boga, co ma miejsce, ale dosyć rzadko (i to kolejny dowód, że wiarę otrzymujemy z łaski Boga). I nawet jeśli owe objawienie się komuś przytrafi, to taki szczęśliwiec staje się pechowcem, bo nikt go potem nie słucha - bo to, co głosi, jest tak odmienne od krążących wokół nauczań, że bardziej być nie może. Bóg się przed nami ukrywa.
Tak więc nie można ufać tradycji i kościołom (bo obrzędy i przekłamania), ani jednostkom (bo herezje), ani nawet bibliom (bo pełno błędnych tłumaczeń, a używanie wersji interlinearnej z tekstami po grecku i hebrajsku też zbyt bezpieczne nie jest, bo znaczenia słów nieustannie ulegają zmianie od 2 tysięcy lat, a my nawet Grekami nie jesteśmy)...

Lukszmar
ponad rok temu

Pytajmierzu mój drogi. Czy ja wiem czy to kop w dupę od Jezusa... Może raczej od reszty świata i ludzi w jego historii, bo to oni tak pokomplikowali ten świat. Fakt Bóg im na to pozwolił, ale hej mamy wolną wolę. Natomiast ty jak rozumiem i wielu innych ludzi jednak odnajduje i poznaje prawdziwego Boga, pomimo tego wszystkiego o czym piszesz. To jak, dla mnie jeden z największych cudów, jeśli nie największy i dowód na to, że On o nas nie zapomniał :).
Tak 100% nawet Biblii nie ufam, ale na tym polega właśnie wiara, że nie mamy 100% pewności. Poza tym, trzeba od czegoś zacząć. W większości przypadków gdybyś podszedł do kogoś kto nie zna Boga i mu powiedział, że On ci wskazuje że powinieneś z nim pogadać, to by cie wziął za wariata w najlepszym przypadku. Tak, więc każdy musi ostatecznie przejść własną drogę...

KubaW
ponad rok temu

Fajny odcinek.
A i Jezus coś mówił o opinii innych ludzi:
J 5, 44 "Jakże możecie stać się wierzącymi, skoro przyjmujecie chwałę jedni od drugich, a nie szukacie chwały, która jest od samego Boga?"

Jedenbociek
ponad rok temu

Czytam własnie Martina ksiazke " Przeglad Jezusow Polskich" , rozdział Paiery :)
Dodałbym to do tego kazania jeszcze o potrzebnych dokumentach, ktore "chrzescijanin" potrzebuje by wziac slub ze swoja ukochana czy ukochanym, by w oczach przynaleznosci do grupy , poddania jej sie, zwiazek był na legalu.

Co tam Bóg. Wazne ze papiery sa.

Odswiezyłem ta ksiazke i POLECAM kazdemu.
To elementarz odwykowy hehe

Repciak
ponad rok temu

Mi sie dostalo - przestalem klekac w kosciele, od pol roku nie mam internetu i kieszonkowego...

Sławka
ponad rok temu

Repciak, i to wszystko od nieklękania w kościele? ??? Zacznij z powrotem klękać, może pomoże :):):)

Repciak
ponad rok temu

Dzięki, ale nie zamienię Boga na megabajty transferu i Kazimierza ;)

26. Primum non nocere

ponad rok temu

Co przeszkadza Duchowi Świętemu działać?

Link 4min 9 0%

25. Szaleństwa króla Dawida

ponad rok temu

Biblia mówi, że król Dawid był kimś, kogo Bóg lubił jak mało kogo. Dlaczego?

Link 10min 3 0%

24. Kazanie owocowe, długo dojrzewające

ponad rok temu

Jezus mówił o tym, że mamy przynosić owoce. Ale może nie do końca zrozumieliśmy wszystkie konsekwencje tego porównania.

Link 10min 8 0%

23. Życie a zupa pomidorowa

ponad rok temu

Bo czyż życie nie jest czymś więcej niż zupa pomidorowa?

Link 7min 10 0%

22. Wolna sobota

ponad rok temu

Wolna sobota - jest takie coś. Przypomnę, bo mi się pomysł wolnej soboty podoba. Z drugiej strony pojawił się też pomysł zakazu pracy w weekendy. O, i to mi się na przykład z kolei nie podoba.

Link 15min 10 0%

21. A jak się w kościele dobrać w pary?

ponad rok temu

Jedna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, jak się jest wierzącym a szuka koleżanki (lub kolegi) do pary.

Link 8min 8 0%

20. Po co czekać?

ponad rok temu

Krąży po świecie przekonanie o dobroczynnej własności czekania. Wyraża się ono zdaniem, że: warto czekać. Bardzo piękna zasada życiowa - tyle, że niekoniecznie z Biblii.

Link 8min 9 0%

19. Kościół pełen ćpunów

ponad rok temu

Byłem w niedzielę w kościele.
Cudowni ludzie - tylko ciut za dużo ćpają...

Link 15min 27 0%

18. Chrześcijański satanizm

ponad rok temu
Coś bardzo fundamentalnego, coś co powinno być zupełnie oczywiste i zrozumiałe samo przez się, coś o czym nigdy nie powinno być potrzeby mówić. Coś co mi się w pale nie mieści.
Link 23min 13 0%

17. Przepraszam, że tyle przepraszam

ponad rok temu

Czy lepiej być człowiekiem, który nie przeprasza czy człowiekiem, który przeprasza?
Krótkie kazanie o ciemnej stronie przepraszania i o tym, czego "przepraszam" nie załatwia.

Link 9min 8 0%

16. Wierzący Zawsze Ubezpieczony

ponad rok temu

Gdzie jesteś ubezpieczony? Bo ja w WZU.
Krótkie kazanie o podobieństwach między Jezusem a towarzystwem ubezpieczeniowym.

Link 9min 15 0%

15. Kościół Świętego Faryzeusza.

ponad rok temu

Kwas - stały problem chrześcijaństwa, od czasów Nowego Testamentu aż do dzisiaj. Dłuższa refleksja o tym co to jest kwas Faryzeuszów i jak smakuje.

Link 33min 22 0%

14. Chrześcijaństwo to nie papier toaletowy

ponad rok temu

Zidentyfikowałem 3 główne wersje chrześcijaństwa. Na pewno je rozpoznacie.

Link 11min 1 0%

13. Jezus przyszedł, żebyśmy mogli pić

ponad rok temu

Wraz ze zbliżaniem się do Boga rośnie liczba rzeczy, których nie wolno robić.
Zgadzasz się z takim zdaniem?

Link 14min 20 0%

12. Prawidłowa odpowiedź

ponad rok temu

Są tacy co wiedzą wszystko o Bogu, a w ogóle nie znają Boga. Są tacy co prawidłowo wybrali, ale ten wybór im w niczym nie pomógł.
Krótko o skutkach szukania prawidłowych odpowiedzi na pytania życia.

Link 11min 9 0%

11. Kazanie o szczęściu

ponad rok temu

Jeżeli jest chrześcijanin, który coś zmienia w życiu innych, to czym to życie zmienia? Tym co wie? Tym co mówi? Tym co robi? Tym kim jest?

Jeżeli chcesz mieć wpływ na innych - czy możesz go mieć będąc nieszczęśliwym? Jeżeli cieszysz się życiem, ludźmi, chwilą, i jeżeli to widać, to czy to naprawdę coś zmienia?

Link 15min 20 0%

9. Kazanie pełne grozy: jak nie dostać sklerozy

ponad rok temu

Chrześcijanie chcą pamiętać o Bogu codziennie. Ale w praktyce to nie takie łatwe, kiedy wszystko dookoła nas rozprasza. Człowiek zwyczajnie zapomina.
I w tym kazaniu o tym, jak sobie przypominać o Bogu i nie wyjść na tym jak Zabłocki na mydle.

Link 17min 25 0%

8. Kazanie zwane też głoszeniem o tym jak zmieniać świat siedzeniem

ponad rok temu

Miałem sen o tym jak siedziałem i wyciągnąłem z niego daleko idące wnioski. Odcinek - jak wszystkie z tej serii - tylko dla chrześcijan!

Link 12min 11 0%

7. Dziś wyjaśnię zwięźle dlaczego jest nieźle

ponad rok temu

Tak sobie myślę: o czym chrześcijanie powinni sobie najczęściej przypominać?

Link 12min 29 0%

6. Alternatywa dla życia w zwycięstwie

ponad rok temu

Coś dla tych, których irytuje chrześcijańska odmiana zawołania "jesteś zwycięzcą". Nagranie ze środka lasu po 50 kilometrach jazdy.

Link 13min 35 0%

5. Kazanie o niewieście co zaszła ciut przedwcześnie

ponad rok temu

Historia, którą usłyszałem jest przykra i trudna. Wiele osób powie, że w ogóle lepiej takich historii nie poruszać. I mają wiele racji. Ale ja powiem, że jest dobry powód, żeby je jednak poruszać. Byle z głową.

Link 16min 16 0%

4. Wszyscy jesteśmy sekciarzami

ponad rok temu

Kazanie o głoszeniu i gadaniu oraz o walce z chrześcijańską naturą.

Link 31min 32 0%

3. Kazanie jednorazowe

ponad rok temu

Mini kazanie o tym czy warto znaleźć własne miasto, kościół, dom, czy warto to wszystko ubezpieczyć i dlaczego.
Czyli o rzeczach tymczasowych.

Link 13min 5 0%

2. Kazanie o miłości bliźniego

ponad rok temu

Marcin Bielawski, ojciec "Kosyniera", laureat nagrody w kategorii "Projekt Crowdfundingowy Wszechczasów" parę słów na temat życia z perspektywy chrześcijańskiej.

Kilkanaście lat życia skondensowane do kilku minut.

Zgadniesz jaki to wniosek? Śmiem wątpić!

Link 5min 19 0%

1. Kazanie o zmianie

ponad rok temu

Zamiast długiego, nudnego kazania w kościele.

Link 8min 23 0%

Ostry dyżur!

Słuchaj na żywo w każdą środę:

RadioAktywni: Ostatni dyżur przed wakacjami 3

ponad rok temu

102min

W ostatnim odcinku tego sezonu, niewidzący przeszkód zaskoczą was pytaniami i odpowiedziami. Miłego słuchania i do usłyszenia po wakacjach.