Kościół Świętego Faryzeusza.

ponad rok temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
33min

Kwas - stały problem chrześcijaństwa, od czasów Nowego Testamentu aż do dzisiaj. Dłuższa refleksja o tym co to jest kwas Faryzeuszów i jak smakuje.

Dyskusja

Andrzejski
ponad rok temu

Dobry odcinek.

Martin
ponad rok temu

Dobry. Ważny. Długi...

Lukszmar
ponad rok temu

Kurde, normalnie myślimy bardzo podobnie Martinie :). 2000 lat temu to podejście się nie sprawdziło i dzisiaj też się nie sprawdzi. Nie ma co myśleć o grzechu i doszukiwać się złego w kółko. Nie ma co mieć odrealnionego podejścia i próbować być równie świętym co Bóg, bo się nie da. Patrzcie na owoce - róbmy wszystko, żeby było dobre dla innych ludzi. Miłość do drugiego człowieka ma górować. Prawo ma co najwyżej dawać wskazówki jak można postępować, ale nigdy nie rozważamy wszystkich przypadków idealnie. Od tego jest duch święty i sumienie. Zastanawiam się tylko nad momentem wyrzucania tego kogoś co robi kwas ze swojego życia itd, bo ja jednak chce wciąż zmieniać świat na lepsze w tym tych ludzi. I nie chodzi tu o wszystkich w Polsce, bo tu spotykamy i tak tych wyjątkowych ludzi co się w ogóle zainteresowali odwykiem. Tak, więc chyba zostanę przy wyrzucaniu jak mi już naprawdę "zajdą za skórę"...

Don Camilo
ponad rok temu

Kowalski mówi: "jestem chrześcijaninem OD ZAWSZE, czyli od niemowlęctwa".
Czy powiedzenie mu, że to niemożliwe jest "faryzeizmem"? Czy może lepiej uwierzyć, że gość mówi prawdę? Albo olać to co mówi, niech se nawet wierzy, że jest kurą?

Słyszysz jak

Paheu
ponad rok temu

Fajny odcinek, dał mi do myślenia. Mam starszego brata co pije od wielu lat i marnuje sobie życie i robi przykrość innym domownikom. Zastanawiam się jak mu można pomóc.

Martin
ponad rok temu

I to jest właściwe pytanie.

Jedenbociek
ponad rok temu

Wspaniale spostrzezenie i przestroga. Kwas jest kwasem i zakwasza srodowisko tak szybko ze nawet samemu trudno to zauwazyc jak kwasni juz jestesmy.
Dzieki Martin . Dobra robota .
Zanim zaczniesz pozbywac sie kwasu, wczesniej daj szanse kwasnemu by sie otrzasnal.
Zycze udanego prania.
Ja zostaje hehe. Mam taka nadzieje :)

Lukszmar
ponad rok temu

Popieram Jedenbociek :). Paweł Biernat, dobre pytanie, może jakaś szczera rozmowa jak akurat jest trzeźwy w miarę. Nakłonienie go do uwierzenia w siebie, modlitwy i może jakiejś terapii i oczywiście wspieranie go zawsze.

Don Camilo
ponad rok temu

Najlepszym gruntem dla rozkwitu faryzejstwa jest kościół, w którym ponad 90% osób to chrześcijanie. Gdy na nabożeństwach przestają pojawiać się nowe twarze - lepiej się ewakuować.
Żeby z kolei nie-chrześcijanie chcieli przychodzić na takie spędy - musi być luz i prosty, pozytywny przekaz.

Mateusz
ponad rok temu

Logiczny wniosek z posta wyżej: sensowne chrześcijaństwo nie może istnieć bez niewierzących, a społeczeństwo złożone z chrześcijan będzie festiwalem hipokryzji ;-)

Czyżby coś tu po drodze nie pykło?

Krzysztof Czarnobrody
ponad rok temu

@Mateusz, to jakbyś stwierdził, że w ziemie śnieg pada. Mamy obecnie społeczeństwo chrześcijańskie, które jest festiwalem hipokryzji, niby wszyscy są chrześcijanami, a jak się bardziej przypatrzeć, to zdecydowanie nie są.

Mateusz
ponad rok temu

Niech będzie, ale z postu Don Camilo wynika, że u ewangelicznych wcale nie jest dużo lepiej. I ja się też z tą obserwacją zgadzam.

Pytanie, czy w ogóle hipokryzja nie jest ogólną cechą każdej grupy religijnej o radykalnych przekonaniach. Na pewnym etapie po prostu nie dorastamy do głoszonych ideałów i zaczynamy szukać wymówek, ale jednocześnie chcemy się czuć lepsi od reszty (no bo w końcu wyznawanie prawdziwej i słusznej wiary musi nas czynić jakoś lepszymi). Taka natura ludzka.

Lukszmar
ponad rok temu

Prawdziwe chrześcijaństwo to nie religia, a wiara Mateusz. Natomiast jeśli chodzi o religie i ludzi religijnych o radykalnych przekonaniach to tak, hipokryzja jest tam częsta, jeśli nie zawsze obecna. Tego szukania poklasku i poczucia lepszości od innych uczy nas świat dookoła. Nic mi o tym nie wiadomo, żebyśmy się z tym rodzili. Natomiast nauczania Jezusa powinny nas między innymi ustrzec przed naszą własna naturą czyli, żeby nie szukać ciągle poklasku i czuć się lepszym od innych. Powinniśmy raczej zniżać się do ich statusu i pomagać im, nawet jeśli trzeba się utytłać czasem w gównie.

Mateusz
ponad rok temu

Lukszmar, właśnie to mam na myśli, kiedy mówię o poczuciu wyższości związanym z posiadaniem prawdziwej wiary. Rozmowa z ludźmi spoza chrześcijańskiego światka to dla wielu chrześcijan właśnie "zniżanie się do ich statusu" oraz "tytłanie się w gównie".

W domyśle: my mamy wyższy status, ale musimy się zniżać. Czasem nawet musimy ubrudzić swoje czyste zbawione rączki dla dobra tych biednych, maluczkich niewierzących.

I właśnie taka postawa - kiedy się ją skontrastuje z własnymi niedoskonałościami i błędami - MUSI prowadzić do wymówek i hipokryzji.

Lukszmar
ponad rok temu

Faktycznie to by nakazywała logika, chociaż nie do końca o to mi chodziło. Przez tytłanie się w gównie rozumiem po prostu grzeszenie czasem umyślne, żeby zrobić coś dobrego. Ewentualnie wchodzenie w środowisko które jest pełne grzechu, np. gangi, politycy itp. i żyć podobnie jak oni. I wtedy rzeczywiście jest zniżanie się do czyjegoś poziomu. Generalnie ludzie nie wierzący nie muszą grzeszyć tak, znam niewierzących którzy mogliby uchodzić za chrześcijan gdyby patrzeć z zewnątrz. Tak, wiec nie jest to do końca kwestia wiary, a raczej postępowania danych ludzi czy grupy.

MiśKendi
ponad rok temu

Takie chrześcijaństwo mnie przekonuje, bo tu liczy się człowiek i jego realne dobro. Jak prosi to daj, jak nie prosi to się nie wtryniaj z własnymi "cudownymi rozwiązaniami". Bardzo trafione to kazanie, trzeba znać swoje miejsce :)

Limak
ponad rok temu

Znam niestety jedną taką "faryzejską" wspólnotę. Tak namieszała mojemu znajomemu w głowie, że chłopak na każdym kroku widział "utratę zbawienia" bo nie był (jak każdy człowiek....) idealny, co na pewien czas absolutnie zatruło mu życie. Uciekać jak najszybciej z takich miejsc!

pawelooss
ponad rok temu

[Sprawy techniczne] Zauważyłem, że w RSS-ie (feeds.feedburner.com po pojawieniu się nowego odcinka tego programu nigdy nie dołącza się informacja o pliku MP3, przez co aplikacje do obsługi podcastów nie potrafią go ściągnąć. Co ciekawe, w następnym tygodniu, po publikacji kolejnego odcinka, ten poprzedni jest już uzupełniany o brakujący tag media:content, ale w tym najnowszym nadal powtarza się ten sam problem.

Martin
ponad rok temu

Hm. Chyba wiem o co może chodzić. Spróbuję zaradzić. Ale to za jakiś 2 tygodnie dopiero, jak się skończą mi wakacje.

Heretic
ponad rok temu

Dzieki Martin - podobaja mi sie twoje odcinki- daja w dupe - bo coz przyjemnijszego niz komus dopierdzielic i mu zrobic passive aggresive - sam tak robilem i bylem tak traktowany. wedlug mnie podstawa takiej postawy jest milosc wlasna - to wspaniale poczucie ze sie ma racje, ze sie robi dobrze a ty glupi chuju patrz jak sie zyje i placz nad swoim updakiem . moj ostatni raz w kosciele katolickim byl kiedy ksiadz , zgodnie z prawem , nie dal mi rozgrzeszenia po moim rozwodzie i i nakazal rozstac sie z kobieta z ktora mam dziecko ( i to jakiego syna ! - musial bys lobuziaka zobaczyc ! ) bardzo do mnie trafil Twoj odcinek . ja wiem ze potrzebuje kogos kto pokaze mi swiatlo na drodze , kto mnie podtrzyma i pokaze jak robic i przejdzie ze mna chociaz kawalek - swiadomosc swojego grzechu i updaku mialem caly czas i tu masz racje 10/10. dzieki Martin !

Don Camilo
ponad rok temu

Mimo wielu słusznych diagnoz, które tu padły nie zgadzam się z jednym wnioskiem, a mianowicie z tym, żeby wyrywać "faryzejskie" chwasty. "Strzeżenie się kwasu faryzeuszy" nie oznacza "wywalania ich z kościoła".
Jezus mówi, że wyrywając kąkol możesz wyrwać zdrową pszenicę.
Faryzeuszy nie powinno się ani wyrzucać a ni banować, tylko pokazywać właściwą drogę. Wtedy albo się zmienią, albo usychając zaczną se szukać innego miejsca.

Lukszmar
ponad rok temu

Ja mam podobne odczucia Don Camilo. To znaczy uważam, że wywalanie czy banowanie to raczej ostateczność, a nie pierwsza reakcja. Tak, więc mam nadzieję, że Martin podejdzie jednak do tego rozsądnie.

26. Primum non nocere

ponad rok temu

Co przeszkadza Duchowi Świętemu działać?

Link 4min 9 0%

25. Szaleństwa króla Dawida

ponad rok temu

Biblia mówi, że król Dawid był kimś, kogo Bóg lubił jak mało kogo. Dlaczego?

Link 10min 3 0%

24. Kazanie owocowe, długo dojrzewające

ponad rok temu

Jezus mówił o tym, że mamy przynosić owoce. Ale może nie do końca zrozumieliśmy wszystkie konsekwencje tego porównania.

Link 10min 8 0%

23. Życie a zupa pomidorowa

ponad rok temu

Bo czyż życie nie jest czymś więcej niż zupa pomidorowa?

Link 7min 10 0%

22. Wolna sobota

ponad rok temu

Wolna sobota - jest takie coś. Przypomnę, bo mi się pomysł wolnej soboty podoba. Z drugiej strony pojawił się też pomysł zakazu pracy w weekendy. O, i to mi się na przykład z kolei nie podoba.

Link 15min 10 0%

21. A jak się w kościele dobrać w pary?

ponad rok temu

Jedna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, jak się jest wierzącym a szuka koleżanki (lub kolegi) do pary.

Link 8min 8 0%

20. Po co czekać?

ponad rok temu

Krąży po świecie przekonanie o dobroczynnej własności czekania. Wyraża się ono zdaniem, że: warto czekać. Bardzo piękna zasada życiowa - tyle, że niekoniecznie z Biblii.

Link 8min 9 0%

19. Kościół pełen ćpunów

ponad rok temu

Byłem w niedzielę w kościele.
Cudowni ludzie - tylko ciut za dużo ćpają...

Link 15min 27 0%

18. Chrześcijański satanizm

ponad rok temu
Coś bardzo fundamentalnego, coś co powinno być zupełnie oczywiste i zrozumiałe samo przez się, coś o czym nigdy nie powinno być potrzeby mówić. Coś co mi się w pale nie mieści.
Link 23min 13 0%

17. Przepraszam, że tyle przepraszam

ponad rok temu

Czy lepiej być człowiekiem, który nie przeprasza czy człowiekiem, który przeprasza?
Krótkie kazanie o ciemnej stronie przepraszania i o tym, czego "przepraszam" nie załatwia.

Link 9min 8 0%

16. Wierzący Zawsze Ubezpieczony

ponad rok temu

Gdzie jesteś ubezpieczony? Bo ja w WZU.
Krótkie kazanie o podobieństwach między Jezusem a towarzystwem ubezpieczeniowym.

Link 9min 15 0%

14. Chrześcijaństwo to nie papier toaletowy

ponad rok temu

Zidentyfikowałem 3 główne wersje chrześcijaństwa. Na pewno je rozpoznacie.

Link 11min 1 0%

13. Jezus przyszedł, żebyśmy mogli pić

ponad rok temu

Wraz ze zbliżaniem się do Boga rośnie liczba rzeczy, których nie wolno robić.
Zgadzasz się z takim zdaniem?

Link 14min 20 0%

12. Prawidłowa odpowiedź

ponad rok temu

Są tacy co wiedzą wszystko o Bogu, a w ogóle nie znają Boga. Są tacy co prawidłowo wybrali, ale ten wybór im w niczym nie pomógł.
Krótko o skutkach szukania prawidłowych odpowiedzi na pytania życia.

Link 11min 9 0%

11. Kazanie o szczęściu

ponad rok temu

Jeżeli jest chrześcijanin, który coś zmienia w życiu innych, to czym to życie zmienia? Tym co wie? Tym co mówi? Tym co robi? Tym kim jest?

Jeżeli chcesz mieć wpływ na innych - czy możesz go mieć będąc nieszczęśliwym? Jeżeli cieszysz się życiem, ludźmi, chwilą, i jeżeli to widać, to czy to naprawdę coś zmienia?

Link 15min 20 0%

10. Wierny chrześcijaństwu czy wierny Jezusowi

ponad rok temu

Dziś mija 10 lat od pierwszego odcinka Odwyku!

I chyba dopiero teraz po raz pierwszy udało mi się oddać słowami dokładniej czym się różni chrześcijaństwo, o którym tyle lat mówię w Odwyku od tego, które od stuleci uprawia się w kościołach. To żywe, ponadpodziałowe, osobiste i mocne od tego co widujemy tak często w kościołach. Jezusocentryczne od chrześcijańskocentrycznego.

Odcinek z ruin - co może i jest w jakimś tam stopniu symboliczne, motyla noga. Kto wie?

Link 20min 16 0%

9. Kazanie pełne grozy: jak nie dostać sklerozy

ponad rok temu

Chrześcijanie chcą pamiętać o Bogu codziennie. Ale w praktyce to nie takie łatwe, kiedy wszystko dookoła nas rozprasza. Człowiek zwyczajnie zapomina.
I w tym kazaniu o tym, jak sobie przypominać o Bogu i nie wyjść na tym jak Zabłocki na mydle.

Link 17min 25 0%

8. Kazanie zwane też głoszeniem o tym jak zmieniać świat siedzeniem

ponad rok temu

Miałem sen o tym jak siedziałem i wyciągnąłem z niego daleko idące wnioski. Odcinek - jak wszystkie z tej serii - tylko dla chrześcijan!

Link 12min 11 0%

7. Dziś wyjaśnię zwięźle dlaczego jest nieźle

ponad rok temu

Tak sobie myślę: o czym chrześcijanie powinni sobie najczęściej przypominać?

Link 12min 29 0%

6. Alternatywa dla życia w zwycięstwie

ponad rok temu

Coś dla tych, których irytuje chrześcijańska odmiana zawołania "jesteś zwycięzcą". Nagranie ze środka lasu po 50 kilometrach jazdy.

Link 13min 35 0%

5. Kazanie o niewieście co zaszła ciut przedwcześnie

ponad rok temu

Historia, którą usłyszałem jest przykra i trudna. Wiele osób powie, że w ogóle lepiej takich historii nie poruszać. I mają wiele racji. Ale ja powiem, że jest dobry powód, żeby je jednak poruszać. Byle z głową.

Link 16min 16 0%

4. Wszyscy jesteśmy sekciarzami

ponad rok temu

Kazanie o głoszeniu i gadaniu oraz o walce z chrześcijańską naturą.

Link 31min 32 0%

3. Kazanie jednorazowe

ponad rok temu

Mini kazanie o tym czy warto znaleźć własne miasto, kościół, dom, czy warto to wszystko ubezpieczyć i dlaczego.
Czyli o rzeczach tymczasowych.

Link 13min 5 0%

2. Kazanie o miłości bliźniego

ponad rok temu

Marcin Bielawski, ojciec "Kosyniera", laureat nagrody w kategorii "Projekt Crowdfundingowy Wszechczasów" parę słów na temat życia z perspektywy chrześcijańskiej.

Kilkanaście lat życia skondensowane do kilku minut.

Zgadniesz jaki to wniosek? Śmiem wątpić!

Link 5min 19 0%

1. Kazanie o zmianie

ponad rok temu

Zamiast długiego, nudnego kazania w kościele.

Link 8min 23 0%

Ostry dyżur!

Słuchaj na żywo w każdą środę:

RadioAktywni: Ostatni dyżur przed wakacjami 3

ponad rok temu

102min

W ostatnim odcinku tego sezonu, niewidzący przeszkód zaskoczą was pytaniami i odpowiedziami. Miłego słuchania i do usłyszenia po wakacjach.