Ewolucja: datowanie

11 lat temu

Maraton trwa

Zostało odcinki do końca.
34min

W odcinku 7 mówię o tym, jak się mierzy wiek skamieniałości i innych rzeczy, skąd się wzięły te miliony lat i na ile są wiarygodne. W komentarzu na stronie podaję źródła do bardziej szczegółowych materiałów.

Dyskusja

Sebastian88
8 lat temu

Mimo tego sądzę, że Prof, Giertych jest z nim jednakowego zdania, o czym pisał w swej książce. On jednak bardziej wyjaśnił dlaczego metoda z "tabelką" jest zła i pokazał skąd ona się wzięła, dlatego polecam, bo Martin powiedział że nie wie skąd ta tabelka tak naprawdę jest.

Szałot
7 lat temu

Ach, to były czasy

epablito
6 lat temu

Przepraszam, ale w przypadku krytyki datowania izotopami trzeba postarać się o lepsze argumenty.
1. Prawa określające rozpad promieniotwórczy i rozpad połowiczny zostały świetnie zweryfikowane i działają - elektrownie atomowe działają, leczenie nowotworów izotopami działa itd.
2. Czy coś w historii nie wydarzyło się, co zmieniło przebieg rozpadu promieniotwórcznego: być może tylko strumień cząstek z supernowej (żadne zmiany pola magnetycznego, żadne współczesne próby jądrowe!) - nic jednak nie wskazuje na to, by coś takiego się wydarzyło (np. brak odpowiednich proporcji izotopów o krótszym czasie rozpadu itd).
3. Jeszcze "tabelka" z datowaniem warstw geologicznych: twierdzenie, że została wymyślona z niczego NIE BRONI SIĘ. "tabelka" to efekt badań geologicznych, np. nad prędkością tworzenia skał osadowych itd itd itd.

Generalnie: odrzucacie geologię - przestańcie jeździć samochodami, używać gazu ziemnego i tworzyw sztucznych. Wydobycie ropy i gazu jest możliwe dlatego, że geologia trafnie datuje, trafnie przewiduje i jest SPRAWDZONĄ nauką (chociaż oczywiście ciągle rozwijaną).

Jeszcze o argumentach z www.earthage.org używana tam argumentacja jest dokładnie taka (tylko głupsza), z jakiej kpicie tutaj, np. że Słońce musi być młodsze, bo się kurczy w jakimś tempie (a skąd wiadomo że tempo jest stałe, raczej wiadomo, na podstawie tego co wiemy o działaniu Słońca, że jest zmienne).. itd. Argumenty z tej strony o datowaniu wyginięcia dinozaurów za pomocą ewolucji są zupełnie błędne.

Uwielbiam styl podcastów Martina, ale ten kreacjonizm to pseudonauka. Można by wykorzystać do wykładu o typowych błędach poznawczych.